Diagnoza
Naszym najważniejszym celem jest postawienie precyzyjnej diagnozy. Osiągniemy to jedynie po przeprowadzeniu dokładnego badania pacjenta składającego się z: szczegółowego wywiadu, funkcjonalnego oraz klinicznego badania i jeżeli to konieczne, palpacji. Zastosowanie miejscowej diagnostycznej infiltracji z użyciem roztworu prokainy, może być również przydatne w celu zróżnicowania diagnozy.
Musimy sobie zadać podstawowe pytania: czy postawiona diagnoza jest zawsze wiarygodna czy też jest to nasze „pobożne życzenie”? czy sposób, dzięki któremu postawiliśmy naszą diagnozę, jest wiarygodny (czy możemy mu ufać)? czy zadawane przez nas pytania są istotne? czy testy, które stosujemy są obiektywne? czy wykonane przez nas testy charakteryzują się dostatecznie wysoką specyficznością?
Terapia
Po postawieniu właściwej diagnozy musimy zastanowić się nad zastosowaniem, możliwie najskuteczniejszej, terapii. Musimy wybrać najlepsze leczenie dla danego pacjenta (dostosowane do osobowości, wieku pacjenta, typie, okresie trwania oraz lokalizacji uszkodzenia). W Metodzie Cyriax mamy do zaproponowania kilka różnych sposobów leczenia: głęboki masaż poprzeczny, manipulacje, mobilizacje, trakcje, infiltracje oraz iniekcje. Powyższe leczenie z łatwością połączymy z autoterapią tj. ćwiczeniami samodzielnie stosowanymi przez pacjenta w domu.